خدا و تو و من ( اگزما)

سلام

 

اول از همه از دوستای  خوب و مهربونم که به فکرم بودن ممنونم . خیلی دوستتون دارم

یه مشکلی برام پیش اومده بود که قابل ذکر تو وبلاگ شانی جان نیست .

دلم میخواست تو این پست چیزای قشنگتری بنویسم ولی وقتی چیز قشنگی نیست چی بنویسم .

تموم قشنگی خونه ما حرف زدنا و کارای قشنگ شایانه . طوطی وار همه چیز و تکرار میکنه و سعی میکنه مثل مامان و  بابا باشه . هنوز نمیتونه جمله بگه ولی کلمه ها رو نسبتا خوب میگه

بابا       بابا

مامان     مامان

بابازگ و بابایی     بابابزرگ

باره      بهاره

کاله     خاله

عمه     عمه

عمو     عمو

گل    گل

بست   بستنی

مسک     مسواک ( مسواک زدنش خیلی قشنگه )

باتی     باتری

موتو     موتور

مانین      ماشین

گبه وپیشی     گربه

خوچی   خورشید

ماه    ماه

گاب     گاو

نوت بوت     نوت بوک

چش    چشم

گوش    وش

مو     مو

دست    دست

پا    پا

قاق    قاشق

توپ توپ

پاک    پارک

آب بازی     آب بازی

چاهی  چای

جا  جارو

ات   عکس

سی دی    سی دی

بئه   بله

آره    آره

عیزا  علیرضا

پوا   پویا

و خیلی کلمه های  دیگه

اینا شده دلخوشی  این روزهای من .

چند  وقت پیش روی بازوی سمت راست شایان یه نقطه قرمز به اندازه جای نیش پشه دیدم . به خودم گفتم تابستونه و منم تازه از  سفر برگشته بودم پس چیزی نیست

تا  اینکه چند روز پیش دیدم دور و بر همون محل تاول زده . دو سه روز صبر کردم که شاید بهتر بشه ولی  بدتر شد به فاصله ی یک سانت از قبلی یک تاول  جدید . دیروز بردمش دکتر و اونم دید و گفت اگزماست و براش نسخه پیچید . اونم چه نسخه ای

آب بازی تو وان و استخر و آب دریا ممنوع !

لباس ها همیشه نخی و بلند ..تاپ و شلوارک ممنوع مخصوصا در  سفر

ناخن همیشه کوتاه ( چون تنش و زیاد میخارونه)

خوردن چیپس و پفک و سوسیس و کالباس و ..... ممنوع (  اصلا  بهش اینارو نمیدادم )

شامپو و صابون و مایع ممنوع ( یه صابون مخصوصی داد)

حمام بیشتر از ده دقیقه نباشه

داروهاش  به هیچ وجه قطع نشه ( پماد ترکیبی و آماده داده ) و شربت هیدروکسی زین

و...

تا ۱۲ سالگی معمولا گریبان گیر بچه هست . اگه داروهاشو قطع کنید ممکنه یک هفته خوب باشه و دوباره عود کنه .

در آخر هم فرمودن صادقانه بگم این بچه برای شما دست و پا گیره . باید خیلی مواظبش  باشید .. به بچه دوم که فکر نمیکنید ! (((  این رو پیشونی من نوشته؟؟؟؟)))

شوشو به  تته پته افتاد .. بعد در کمال  خونسردی گفت نه  چون میدونست دکتر میخواد چی بگه

و دکتر گفت بهتره  بهش فکر نکنید . این  مشکل ارثی نیست ولی  احتمال ابتلای فرزند دوم هم زیاده . اگر هم فرزند دوم سالم باشه ممکنه رسیدگی به اون با شرایط کنونی پسرتون خیلی سخت باشه .

بعد در مورد غده روی  کتف شایان هم گفت این غده به نظر میاد عادی نباشه و برای اطمینان بیشتر نامه ای برای یکی از دکتران متخصص داخلی نوشت و گفت سریعا به اون مراجعه کنین ( غده سر باز کرده دوباره )

ما  هم مراجعه کردیم!

قبلا که دکتر خودش و دکترای دیگه گفته بودن بذارین دوساله که شد عملش کنین . ولی این آقای دکتر در  کمال ناباوری ما گفت این غده اصلا  حالت عادی نداره . مگه غده لنفاوی جاش اونجاست . احتمال داره واکسنی که بهش زدن آلوده بوده یا همون جا تو بیمارستان یه تیغه آلوده  به زیر گردن نوزاد خورده و خراش خورده و اینم  عواقبش

اگه رسیدگی نکنین ممکنه به عفونت به استخوان سرایت کنه و شاید هم بدتر ازاون

یه سری آزمایش نوشت و گفت این آزمایش اولیه هست .. سه چهار روز بعد نتیجش میاد . آزمایش بعدی  تقریبا  یک ماه بعد نتیجش  میاد .

اعصابم داغونه . نمیدونم چکار کنم . هر چقدر بیشتر به شایان میرسم بدتر میشه .

دیروز تو مطب دلم گرفته بود و اشکم سرازیر .

بابا زنگ زدن و گفتن تهرانه .. کنفرانس داشت . گفت داره میاد خونمون

حضور بابای خوبم کلی بهم آرامش داد . فکر میکنم اگه نبود من تو تنهاییم دیوونه میشدم و بازم گریه میکردم .  سعی کردم شاد باشم . وقتی هم ماجرا رو بهش گفتم خیلی مطمئن گفت خیالت راحت هیچی نیست .

همیشه حرفاش برام حجت بوده . فکر میکنم  همیشه راست میگه قربون خودش و جدش برم بیخود  نیست که همه دوستش دارن . بس که مثبت اندیشه . با  اینکه  حضورش کوتاه بود و بعد نماز  صبح رفت ولی با اومدنش برام  آرامش آورد .

شوشو هم که مثل من دیشب بی خوابی زده بود به سرش و درازکش پاهاشو تکون میداد

 

برای تو میگم :

پسر نازو قشنگ من

شازده کوچولوی شیطون من

مامانی این روزا حال خوبی نداره

حتما میدونی چرا

هیچ وقت دلم نمیخواست اینجوری بشه

میبینی منی که وقتی پشه دستای کوچولوتو گاز گرفته بود تا نیمه های شب نوازشت میکردم تا آروم بخوابی شاید هیچکی ندونه ولی تو که میدونی

حالا چی .. میبینم پسرم تنتو میخارونی و میگی درده .. نمیگی دلم آتیش میگیره . اینا چیه روی تن لطیفت . تو چه میدونی تاول  چیه؟ پوستت حساسه ؟فدای تو بشم من . تو هنوز کوچیکی . آخه چقدر تو ی این ۲۰ ماه اذیت شدی . بسه دیگه خدا بسمه . به خدا خسته شدم . کم ظرفیت  شدم .

اینا چی میگن .. غده باید تخلیه بشه .. مامانش باید تحمل داشته باشه . نه بابا من تحمل ندارم . بخدا تحمل ندارم . خدا جون چقدر ازت خواستم  که هر چی درده بدی به من ولی یه مو از سر پسرم کم نشه . چقدر نذر و نیاز آخه . چقدر التماس ؟؟؟؟

یادمه دو سال قبل خواهرم اگزما داشت . نوک انگشتاش به آب حساس  شده بود . دکتر بهش  یه پمادی داد گفت مدام استفاده کنه . خواهرم شوهر و دو تا بچه داره ولی بازم خواهرمه . وقتی دستای  قرمزشو میدیدم خیلی غصه میخوردم . همش دلم میخواست یه روزی درد شو تجربه کنم بدونم خواهرم چقدر انگشتاش میسوزه . فکر میکنم حالا دارم تجربه میکنم البته یه جور دیگه .

تا میگی میگن فلان کسک بچش مشکل قلب و کلیه داره پس اون چی بگه . نمیدونم اون چی میگه . فقط خودش میدونه تو دلش چه خبره . فقط خدا میدونه

هیچ وقت  تو این مدت نیومدم و اینا رو اینجا ننوشتم .. فقط  از خوشیهامون نوشتم . ولی حالا میگم چقدر داغونم . میگم تا دلم خالی بشه .

بخدا قصد ناراحت کردن هیچ کس و ندارم . اینا حرفای دلمه .. میخواستم خالی بشم

 

 

تو پست قبلی قول دادم عکس بذارم  .. عکس جدید ندارم ولی اینا برای یک ماه قبله

شایان و فاطیما دختر داییش در شهر بازی

شایان و فاطیما تو پارکینگ خونه مامان ( فاطیما : شایانگ بیا بریم پارتینگ ! )

شایان و امید و مهسا ( پسر  خاله و دختر خاله )

 

 

 

دکتر امید زرگری

اگزمای آتوپیک یا سرشتی چیست؟

شیوع اگزمای آتوپیک چه میزان است؟

علایم اگزمای آتوپیک چیست؟

چه عواملی باعث ایجاد اگزمای آتوپیک می شوند یا آن را تشدید می کنند؟

درمان

توصیه هایی برای والدین کودکان مبتلا به اگزمای آتوپیک:

اگزمای آتوپیک یا سرشتی چیست؟  

اگزما یک بیماری پوستی است که اشکال مختلف با علل متفاوت دارد. اگزمای آتوپیک یکی از شایع ترین انواع اگزما است که به خصوص در نوزادان و کودکان ایجاد می شود. این نوع اگزما معمولا با تاریخچه شخصی یا خانوادگی سایر بیماریهای حساسیتی همچون آسم و حساسیت های فصلی رابطه دارد.

 

شیوع اگزمای آتوپیک چه میزان است؟  

شیوع این نوع اگزما طی سه دهه گذشته به خصوص در کشورهای پیشرفته افزایش قابل توجهی داشته است و به نظرمی رسد زندگی ماشینی و شهر نشینی باعث افزایش شیوع آن می گردد طوری که در اروپای شمالی میزان شیوع اگزمای اتوپیک در کودکان تا بیست درصد هم گزارش شده است.

 

علایم اگزمای آتوپیک چیست؟  

در دوران شیرخوارگی اولین علایم اگزمای آتوپیک معمولا در صورت و به شکل ضایعات قرمز رنگ روی گونه ها آغاز می شود. با گذشت زمان سایر نواحی بدن به خصوص اندام ها هم مبتلامی شوند. پوست ناحیه درگیر غالبا خشک و خشن بوده و گهگاه دانه های ریز آبدار هم به مجموعه علایم اضافه می شود. علاوه بر این ها پوست مبتلایان به اگزمای آتوپیک بسیار بیشتر از سایرین مستعد عفونتهای جلدی به خصوص با استافیلوکوک اوریوس می باشد.

اما آنچه کودک مبتلا به اگزمای آتوپیک را بیش از هر چیزآزار می دهد خارش و تحریک پذیری شدید پوست است طوری که ممکن است کودک دایما در حال خاراندن خود بوده و حتی شب به هنگام خواب نیز آسایش نداشته باشد. از سویی دیگر این خارش خود منجر به افزایش ابتلا به عفونت خواهد شد.

 

چه عواملی باعث ایجاد اگزمای آتوپیک می شوند یا آن را تشدید می کنند؟  

در بروز اگزمای آتوپیک عوامل مختلف ارثی ، ایمنی، متابولیک، نورواندوکرین و عفونی مشارکت دارند اما به طور اختصار می توان گفت که علاوه بر استعداد خانوادگی برای ابتلا به اگزما عوامل دیگری هم در ایجاد یا تشدید آن دخیلند که  عبارتند از:

استرس : استرس در اشکال گوناگون میتواند اگزمای آتوپیک را بدتر کند: کم نیستند کودکانی که به هنگام امتحانات دچار حملات اگزما میشوند!

آب و هوا: تغییرات شدید حرارت می تواند اگزما را تشدید کند. معمولا در آب وهوای خشک اگزمای آتوپیک شدیدتر میشود.

مواد حساسیت زا: عوامل مختلف حساسیت زا همچون گرد و غبار و پشم حیوانات و نیز برخی از غذا ها به خصوص مواد افزودنی غذایی از دیگر عوامل مشدد اگزما هستند.

 

درمان  

 در درمان اگزمای آتوپیک توجه به چند عامل اهمیت دارد که عبارتند از:

درمان خشکی پوست: به هر نحو ممکن میبایست پوست این کودکان را چرب نگاه داشت. استفاده مکرر از مواد امولیانت (نرم کننده) و پرهیز از استفاده از صابون های قوی از اصول اولیه برخورد با اگزمای اتوپیک است.

درمان خارش: با خنک نگاه داشتن پوست، استفاده از البسه نخی و نهایتا مصرف آنتی هیستامین ها می بایست خارش این کودکان را کنترل کرد.

درمان ضایعات جلدی: استفاده از داروهای استیروییدی موضعی تحت نطارت پزشک معمولا باعث بهبود ضایعات جلدی می شود، هرچند گاهی درمان های قوی تری لازم میشود.

درمان عفونت ثانویه: با مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها و رعایت بهداشت ممکن می شود

 

توصیه هایی برای والدین کودکان مبتلا به اگزمای آتوپیک:

- استفاده از پمادهای نرم کننده را جزو برنامه های منظم مراقبت از پوست و به صورت عادت در آورید. توصیه من آن است که این کار را خود شخصا و با حوصله انجام دهید و استفاده از آن را به کودک خود محول نکنید!

- سعی کنید لباس زیرکودک همیشه نخی بوده، حتی الامکان از تماس پوست با البسه نایلونی و پشمی اجتناب شود.

- استحمام اگزما را بدتر نمی کند، اما استفاده از صابون و آب داغ چرا! بنابر این بهتر است با آب ملایم و مواد غیر صابونی یا صابون های بسیار ملایم پوست پاک شود. همچنین پس از استحمام از سایش شدید  پوست با حوله خودداری کنید و حتما بلافاصله از نرم کننده استفاده نمایید.

- اگر پزشک شما استفاده از آنتی بیوتیک یا پماد های کورتونی را برای مدتی توصیه می کند، مطابق دستور وی عمل کنید. استفاده درست این داروها هیچ خطری برای کودک شما نخواهد داشت.

- درمان اگزما نیازمند وقت و حوصله است. علاوه بر این کودکان مبتلا به اشکال شدید اگزمای آتوپیک غالبا از لحاظ روحی قدری با دیگران متفاوتند، بنابر این نیازمند توجه بیشتر و متناسب هستند.

تو این سایت هم توضیحاتی داده :

http://www.niksalehi.com/news/archives/005940.php

 

 

بعدا نوشت

نمیدونم چی بگم

نمیدونم چرا اینجوری شد

دلم نمیخواست ناراحتتون کنم

اگزمای شایان بیماری جدیدی نیست براش . از نوزادی اگزما داشته و با کرم درم اید کنترل میشد . خدا رو شکر با کرمش مشکلی نداشت و تنها مشکل خشکی پوست بود که بعد کرم بوجود میومد و با وازلین رفع میشد

ولی حالا اگزما  شدت گرفته . به جای جوش تاول هایی میزنه به اندازه بند انگشت و بعد چرکی میشه

دیروز دوباره بردمش دکتر و با تائید حرفای دکتر قبلیش و اینکه هر زخمی در فرد مبتلا به اگزمای شدید مستعد عفونته فهمیدم که باید خیلی بیشتر از این حرفا مواظب پسرکم  باشم.. بحث بچه دوم  هم فعلا تو خونمون منتفی شد تا بتونم بهتر به شایان رسیدگی کنم .

در مورد غده روی کتفش هم چشم .. سعی میکنم کمتر ناراحت باشم آخر هفته هم میبرمش دکتر  ببینم چی میگن .

از همتون ممنونم که به فکرمون بودین

 

/ 0 نظر / 28 بازدید